Kultura

Keltská kultura naplno ožívá v Železných horách

Od 20. do 27. července 2019 pořádá nezisková organizace Boii, z. s. ve spolupráci s Keltský archeopark Nasavrky s. r. o. festival Lughnasad, který láká návštěvníky bohatým programem pro děti i dospělé. Během celého týdne je možné navštívit keltskou vesničku ve skanzenu u města Nasavrky v Železných horách. Na návštěvníky zde čeká ukázka keltských řemesel, irských tanců, přednášky a workshopy. Během pátečního a sobotního večera pak budou probíhat u zámku v Nasavrkách koncerty kapel z Česka i zahraničí (Orthodox Celts, PERCIVAL, ROC´HANN, Happy To Meet a další).

keltský kříž

Oslava svátku Lughnasad má v Nasavrkách již dlouhou tradici. Loňský 12. ročník navštívilo přes 4000 návštěvníků. Letos poprvé se však oslavy neomezí jen na víkend, jak tomu bylo v předešlých letech, ale potrvají celý týden. Lughnasad je oslavou úrody, proto i nasavrcký festival začíná sklizní obilí, výrobou bohyně úrody a tradičním rituálem. Po celý týden pak především rodiny s dětmi čeká bohatý program ve skanzenu. Je zde připravena ukázka tradičních řemesel – pletení ošatek, práce s textilem, bronzem, zpracování kostí a keramiky. Dále jsou připraveny hry pro děti a tematické prohlídky skanzenu. V pátek a sobotu bude kromě koncertů dále probíhat program na skanzenu – ukázky, tanců, bitev, přednášky archeologů, trhy a soutěže pro děti.

V okolí skanzenu je možné vyrazit na krátké výlety. Návštěvníci by si určitě neměli nechat ujít pozůstatky keltského pravěkého města, oppida České Lhotice, které bylo vybudováno ve 2. století př. n. l.. Do dnešní doby jsou nad řekou Chrudimkou patrné pozůstatky obranných valů. K rozhledu do kraje pak láká volně přístupná rozhledna Boika, odkud je možné spatřit za dobré viditelnosti Krkonoše, Jeseníky a Orlické hory. Turisté mohou dále navštívit naučnou stezku o keltském osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk, tramskou osadu Peklo, projít se údolím řeky Chrudimky, kde se nacházejí přírodně cenné lokality CHKO Železné hory, zavítat k Hradišťskému potoku, na zříceninu hradu Strádov nebo se v Nasavrkách vypravit do sadu kaštanovníků setých, tzv. Kaštanky či na zámek. Zde se v prvním patře nachází expozice Po stopách Keltů, která představuje život na oppidu.
stonehenge wiltshire

Ať už přemýšlíte nad prázdninovým programem pro děti, pěkným cílem výletu s přáteli, jste milovníkem hudby nebo se chcete dozvědět více o životě našich předků, je festival Lughnasad jasnou volbou. O zajímavé zážitky ale nebude v keltském skanzenu v Nasavrkách a jeho okolí nouze ani po skončení festivalu. Až do konce září je skanzen otevřen denně kromě pondělí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup