Finance

Vybíráte půjčku? Vše si důkladně spočítejte!

Víte, co byste měli udělat vždy, když máte v plánu vzít si půjčku? Je to jasné, v takovém případě si musíte všechno důkladně spočítat!
A rozhodně se nenechte zlákat první zajímavou nabídku, na jakou narazíte. To, co vás na první pohled láká, například výhodná úroková míra, to může být ve skutečnosti jen klam. Třeba proto, že se při důkladném pročtení podmínek takové půjčky dozvíte, že tuto výhodu můžete čerpat jen po omezenou dobu anebo za specifických podmínek. Takže je jasné, že je na místě, vždy si pořádně přečíst podmínky smlouvy o úvěru a vše si dobře spočítat.

hromádka grošů.jpg

Nejlepší proto je, najít si hned několik zajímavých nabídek a ty vzájemně porovnat. Třeba tak narazíte na skutečnosti, které by vás ani nenapadlo srovnávat. Každopádně, pouze na výhodnou úrokovou míru nespoléhejte. Mnohem chytřejší je porovnat RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů, a vůbec nejlepší je srovnat celkový přeplatek takové půjčky, který se vztahuje na všechny roky, po které budete půjčku splácet. Tento údaj totiž není možné nijak ošidit.
Pro celkové porovnání různých druhů půjček vám jistě přijde vhod kalkulačka, abyste si mohli spočítat vše potřebné. A pokud si nevěříte, vezměte si raději k ruce některou z předem přichystaných kalkulaček, které jsou pro porovnání parametrů půjček připravené na internetu – třeba jako kalkulačka americké hypotéky http://www.fahd.cz/americka-hypoteka-nebankovni/, kterou najdete hned na několika webových stránkách, stačí zadat příslušný požadavek do vyhledávače. Po takovém srovnání vás už nikdo neošidí.

bankovky v černé peněžence.jpg

V každém případě byste měli pamatovat i na to, že pokud byste náhodou naletěli, tak máte ještě jednu možnost na rychlý reparát – na základě nového zákona o spotřebitelských úvěrech můžete nevýhodnou smlouvu během několika málo dní po jejím podepsání rychle vypovědět. Tuto možnost byste vždy měli mít v paměti pro případ, že by vás podobná katastrofa postihla.