Nákupy

Jaký kávovar vybrat?

Cenové rozdíly

Pokud pravidelně pijete kávu, pak plně automatický stroj je pro vás nákladově efektivnější. I když se jeho koupě z počátku jeví jako dražší záležitost. Kupte si přes počáteční vyšší investici energeticky úsporný automat a můžete denně používat ty druhy kávy, které chcete, včetně bio kávy a fair trade kávy.
šálek v kávovaru

Šetrnější k životnímu prostředí

S kapslovým strojem se po každém šálku kávy vytvoří nový odpad. Některé kapsle jsou dokonce vyrobeny z hliníku. Výroba takové kapsle je extrémně náročná na zdroje a energie. Proto je používání kapslí škodlivé pro životní prostředí. Každý, kdo si koupí espresso v obvyklých sáčcích o objemu 250 gramů, uzavřených ve vakuu, vytvoří pouze jednu desetinu množství odpadu oproti kapslím.

Stroje na kapsle vás činí závislými na výrobci

Většina strojů s kapslemi je vyrobena výrobci tak, aby do stroje bez problémů zapadly pouze jeho kapsle. Zamyslete se dobře, zda chcete mít svobodu volby, nebo se podrobíte cenové politice výrobce.
 

Spotřeba energie

Rozdíly ve spotřebě energie jsou minimální, to platí u všech variant. Maximální spotřeba energie za rok by neměla být vyšší než 35 kWh pro kapslové stroje a 45 kWh pro plně automatické stroje.
hrnek na kafe

Pohotovostní režim

Věnujte také pozornost automatické změně režimu pohotovosti. Plně automatické stroje by měly po uplynutí 30 minut opustit pohotovostní stav. U strojů na kapsle je to 15 minut. U neefektivních kávovarů jsou tři čtvrtiny elektřiny zbytečně spotřebovány funkcí udržování teploty a pohotovostním režimem.

Pravidelné odvápnění

Pokud se v kávovaru vyskytne příliš velké množství vápníku, může to vést k poškození, delšímu času ohřevu a odpovídajícím vyšším nákladům na energii. Jedině pravidelné odvápnění pomůže! V závislosti na kvalitě vody a zařízení se intervaly odvápnění mohou značně lišit. Možná indikace problému je výrazně prodloužení doby průtoku vody, často spojené s rostoucím hlukem. Pro odstraňování vápníku použijte nejlépe kyselinu citronovou nebo kyselinu octovou. Ty jsou šetrné k životnímu prostředí a mnohem levnější než drahé prostředky.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup