Nákupy

Levandule má široké využití – Jaké má účinky má na naše zdraví a proč ji užívat?

Levandule je krásná na pohled, nádherně voní a ještě k tomu má skvělé účinky na naše zdraví. Jak ji můžete využít a proč je dobré levanduli užívat?

Levandule má široké využití – Jaké má účinky má na naše zdraví a proč ji užívat?

Levandule se pěstuje nejen pro okrasu, ale má i vynikající účinky a to jak v oblasti krásy, tak i v oblasti zdraví. Levandule moc pěkně vypadá, takže se často využívá jako dekorace, pro okrasu, ale dá se využít i jako výborný odpuzovač hmyzu a molů v domácnosti a také se užívá vnitřně. Levandule totiž krásně voní a také má specifickou chuť. Již dlouho se využívá levandule jako zklidňující prostředek, dobře působí i na trávení a zbaví vás i jiných obtíží.

pexels-photo-286763

Co umí voňavá levandule

Levandule je bylinkou, kterou si celkem snadno můžete i sami vypěstovat na zahrádce, ale i doma v květináči. Využívají se čerstvé květy a také sušené, sušená levandule pak vydrží ve váze i po celý rok, může se stát ozdobou domácnosti, vyrábějí se z ní dekorace a ze sušených či čerstvých květů si můžete uvařit čaj, vyrobit mast, olej nebo sirup. Levandulový sirup nádherně voní i chutná, využít se dá k dochucování sladkých pokrmů, na přípravu nápoje, výborně chutná i v čaji nebo se z něj dá péct cukroví. Má skutečně všestranné využití.

Levandulový čaj se pak doporučuje pít při poruchách spánku, pomáhá na trávení a má zklidňující účinky. Díky tomu, že má levandule i antibakteriální účinky, může ulevit i při nachlazení. Mast z levandule pak má výborné účinky na pokožku, regeneruje a má protizánětlivé účinky. Napomáhá pokožce ulevit při spáleninách a její použití je vhodné i při kožních vyrážkách, ekzémech, lupénce nebo kožní dermatitidě.

pexels-photo-3865680

Vypěstujte si ji!

Levandule je skutečně všestranná bylinka, pokud můžete, určitě si ji zkuste sami vypěstovat. Sušené květy levandule se dávají i do látkových pytlíčků. Poté se mohou zavěsit do skříně s oblečením, nejenže prádlo provoní, ale zejména budou odhánět šatní moly, kteří vůni levandule nesnášejí. Pytlíčky si lze ale dát i k posteli, zaručí vám klidnější spánek.

S levandulí se dá udělat plno věcí. Levandulový sirup si pak zajisté oblíbí hlavně děti, je totiž neuvěřitelně dobrý.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup