Nezařazené

Katamarán

Slovo „katamarán“ zní trochu jako nějaké zaklínadlo. Pokud bychom chtěli vyjádřit význam slova jednoduše, pak bychom asi museli říci, že je to prostě dvoutrupé plavidlo. Katamarány mají dlouhou historii.
o Prvním, kdo popsal jejich existenci, byl už roku 1697 anglický pirát William Dampier.
o Používali je domorodí obyvatelé ostrova Tamil Nadu v Bengálském zálivu.
o Dampier nejen, že tato jednomístná plavidla popsal, ale také je začal sám používat.
katamarán karibik
Název katamarán pochází právě z tohoto ostrova a je tudíž původní. Obyvatelé Bengálského zálivu ale nebyli prvními, kdo tyto lodě používali. Už před čtyřmi tisíci lety na nich podnikali dlouhé výpravy obyvatelé souostroví Polynésie. Moderní katamarány se na moře a oceány dostaly teprve v posledních padesáti letech. Jejich nesporné výhody začaly objevovat konstruktéři až nedávno.
žlutý katamarán

Pohodlná varianta plachetnice

Katamarán má oproti klasické plachetnici jednu nespornou výhodu – jelikož má dva trupy, nekymácí se ve větru do všech stran a dobře drží stabilitu. Vícetrupá plavidla dokonce vyvinou při stejném výkonu a velikosti až třikrát vyšší rychlost nežli lodě klasické.
– Klasická jachta s plachtou má velký náklon lodi.
– Čím silnější je vítr, tím více se logicky plachetnice naklání.
– Aby nedošlo k jejímu převrácení, má pod trupem prodloužený kýl se zátěží.
– Tím se plachetnice vyvažuje.
moderní katamarán
Katamarán pro rekreační plavbu lze naklonit jen velice těžko.Plavba na něm je sice proto pomalejší, ale rozhodně pohodlnější a bezpečnější. Katamarán nemá ani kýl, kterým disponuje plachetnice. Proto pro něj není problém zajet i na mělčinu anebo vyjet na písčitou pláž. U sportovních katamaránů je náklon naopak velice důležitý. Při náklonu jede plavidlo pouze po jednom plováku a tím je mnohem rychlejší. Katamarány se začaly v poslední době uplatňovat i jako civilní trajekty.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup