Nezařazené

Pravidla vyvážené domácnosti

Pro někoho těžké, pro někoho naprosto samozřejmé. Není vždy lehké odhadnout, do čeho se investovat vyplatí a od jakých projektů dát ruce pryč. Přesto každý rok přibude tisíce jedinců s finančními problémy, protože si své peníze nedokázali udržet ve správné rovině. Co je tedy podstatné?
přátelé se psem.jpg

·         Přemýšlejte, utřiďte si myšlenky

Ne nadarmo se říká, dvakrát měř a jednou řež. Zamyslete se nad svým příjmem a upřímně zvažte, zda je pro vás dostatečný. Pokud ne, je na pořadu dne povolání změnit a zvážit nové možnosti, které by přinesly i několika procentní navýšení mzdy. Pokud jste naopak spokojeni, není co měnit.

·         Nenechte se zlákat půjčkami, úvěry

Ne vždy se vyplatí si půjčit, ale pokud je to nutné a situace jinak řešit nejde, projděte si nejdříve více nabídek a možností. V dnešní době si lze půjčku sjednat za poměrně výhodných podmínek, chce to však mít určitý rozhled, stejně tak přemýšlíte-li nad hypotékou, která se z dlouhodobějšího hlediska vyplatí v případě bydlení více než samotný pronájem. Nejdůležitější částí je vždy RPSN, roční procentová sazba nákladů, díky které si spočítáte reálnou částku k úhradě.

·         Mějte svou „záchranou částku“

Obecně je doporučováno vyčlenit si určitý kapitál z výplaty, který pokryje vaše základní potřeby. Ať bychom tedy vyčlenili, dejme tomu, dvacet procent vašeho celkového zisku pro děti, splátky a další běžné věci, určitě to není na škodu. Dále je také výhodné popřemýšlet nad množstvím peněz, které například ledabyle vkládáme do věci, bez kterých se hravě obejdeme… Vše však záleží pouze na vlastním uvážení.
psaní poznámek.jpg

·         Hospodařte s penězi zodpovědně, ale s určitým nadhledem

Peníze jsou především od toho, aby nám přinesly určitý užitek. Je tedy výhodné je investovat, spořit, různě je zhodnocovat… Přesto jsou to však jen prostředky k dosažení našich cílů, není se tedy čeho obávat. Především pokud s nimi nakládáme s rozmyslem.
Existuje mnoho způsobů, jak se svými financemi nakládat, občas se například vyplatí i domluva s odborníky. Jak bylo zmíněno, možnosti je spoustu.