Nezařazené

Solidarita, která se zároveň vyplatí

Mnozí lidé dnes nechtějí za služby platit více než je nezbytně nutné. Jsou to nezřídka velmi nákladná aktivita, kterou lidé platí se zaťatými zuby. Není nijak překvapivé, že chytří lidé hledají podstatně levnější alternativy. Když lidé pomáhají lidem, jde všechno snadněji.
plechová kasička 

V čem si lidé nejčastěji pomáhají?

  • Půjčování peněz – lidé si nechtějí půjčovat předražené půjčky. Půjčit někomu za dostupných podmínek a ještě na tom vydělat, to je velmi příjemné. Mezi typickou ukázku takového projektu jsou například Zonky.
  • Spolujízda– velmi oblíbený způsob, jak někomu nabídnout spolujízdu a náklady na cestu výrazně snížit. Tento způsob je oblíbený jak při cestování v rámci České republiky, tak v rámci Evropské Unie. Aktuální nabídky můžete najít na webu.
  • Nabídka odvozu– potřebujete něco přestěhovat a nechce se Vám utrácet za stěhovací firmu nebo předražený pronájem dodávky? Je celá řada dobrovolníků, kteří nabídnou služby podstatně levněji.
  • Prodej a pronájem realit– platit provize realitním kancelářím se nikomu nechce. Dále i několikaměsíční kauce, to vše není pro zájemce o bydlení příliš výhodné. Není tedy nijak překvapivé, že lidé se snaží realitní kanceláře obejít a výrazně ušetřit.
  • Péče o domácnost– hledáte někoho, kdo by Vám vypomohl v domácnosti, ale nechcete za to platit spoustu peněz? V současné době existuje systém takzvané sousedské výpomoci. Například projekt Člověk k ruce je typickou ukázkou.

 instalatér u dřezu

Když jsou lidé spokojeni

Určitě bychom mohli pokračovat i nadále a jistě dlouho. Služby v duchu Lidé lidem představují užitečnou alternativu ke komerčním službám a nepochybně zajímavý současný fenomén, který spojuje dvě věci. Lidskou solidaritu a zároveň drobné finanční zvýhodnění. Aneb pomáhat se zkrátka vyplatí. Je to optimální situace, kdy jsou spokojeny obě strany a ani jedna se necítí ztratná.